Menü

Granül Üretimi

Granül Üretimi

Çeşitli ürünlerde kullanılan polietilen granüllerin termoplastik özelliği bulunmaktadır. Monomer durumdaki etilenden adını alan polietilen granüller, plastik endüstrisi sektöründe genel olarak PE olarak adlandırılmaktadır. Kullanım ömrünü tamamlamış polietilen atıklar, entegre tesisimizde büyük bir özenle ile ayıklama ve ayrıştırma sonrası extruder makinasında işlenilerek granül haline gelmektedir.

Tesislerimizdeki toplama atık kullanımı minimum seviyededir, üretiğimiz plastik granül ürünler F2, G3, i20, vb kullanım hatası (defolu) atıklarından ve temiz fabrika atıklarından üretilir. Ürettiğimiz plastik granüller, kuru ve nemsiz stoklama alanımızda muhafaza edilir. Özdemirbağlar olarak istenilen renkte, istenilen mukavemette, istenilen ısı geçirmezliğinde, istenilen esneklikte granül hammadde imalatı ve satışı yapmaktayız.Granül Üretiminde Kullanılan Polietilen Nedir?

Termoplast ürün kategorisine giren polietilen, birçok üründe kullanılmaktadır. Endüstride kısaca PE olarak isimlendirilen polietilenin hammaddesi etilendir. Neme ve dış darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.Polietilenin Özellikleri Nelerdir?

Dış darbelere dayanıklıdır. Dallanma özelliğine göre sert veya yumuşak üretilebilir. Nemli işlerde kullanılabilir. Neme dayanıklıdır. Özellikle sıvı maddelerin ambalajlanmasında kullanılır. Çamaşırsuyu ve tuz ruhu gibi tahriş edici temizlik kimyasallarının ambalajlanmasında sıkça kullanılır. Sert ve dayanıklı olanlar, tahriş gücü yüksek kimyasallar için kullanılabilir. Ülkemizde birçok sektörde kullanılmaktadır.Polietilen Maddesinin Çeşitleri Nelerdir?

(Yype) Yüksek Yoğunluklu Pe (Polietilen): Polietilen hammaddesinin yoğunluğu, dallanma fonksiyonuna bağlıdır. Dallanmanın az olması, yoğunluğun artmasına neden olur. Kristalleşme yüksek oluşur. 0,94-0,97 gr-cm3 yoğunluğa ulaşan polietilen, yüksek yoğunluk polietilen madde olarak tanımlanmaktadır. Yoğunluğun artması, sertleşmeye neden olur.

(Aype) Alçak Yoğunluklu Pe (Polietilen): Dallanmanın artması yoğunluğun düşmesine neden olur. Hammadde hazırlanırken, kristalleşme sürecinde, alçak yoğunluklu polietilene sebep olan, dallanmalar meydana gelir. Bütil ve etil gruplara ayırdığımız dallanmalar, bazen zincirleme dallanmalara sebep olur. Alçak yoğunluk polietilen oluşumunda yoğunluk 0,90-0,94 gr/cm3 kadardır.

Alçak Yoğunluklu - Çizgisel Polietilen: Rastgele oluşan ve ana hatta oluşan çizgisel polietilendir. Alkali gruba bağlıdır. Yoğunluğu ise 0,90-0,94 gr/cm3'tür. Yumuşak malzeme yapımında kullanılır.

Çok Alçak Yoğunluklu Pe (Polietilen): Kısa zincirli dallanma olayı daha fazla olan polietilendir. Yoğunluğu 0,86-0,90 gr/cm3 'tür.

İkincil Polimer, Etilen-Vilny Ester: Üretim şekli alçak yoğunluklu gibidir. Üretim esnasında yüksek basınç kullanılır. Dallanmalar daha uzun olmasına karşın kısa zincirlerden oluşur. Asetatlar ana hatlardadır.

İyonomer Polietilen: Akrilik asitin metal tuzu, nötrleştirilmiş olarak, etilen polietilenin ikincil polimerleştirilmesiyle oluşturulur.