Menü

Geri Dönüşümün Faydaları

Geri Dönüşümün Faydaları

Geri dönüşüm sadece doğaya değil, ekonomiye de büyük katkılar sağlıyor. Özdemirbağlar da Türkiye'de ve Amerika'da kurduğu geri dönüşüm tesislerinde çeşitli maddelerin yeniden kullanılabilir olmasını sağlayarak ekonomimize ciddi katkılarda bulunuyor. Peki, geri dönüşüm doğaya ve ekonomiye ne kazandırıyor?


Geri Dönüşümün Doğaya Faydası

Bazı maddelerin doğada tamamen yok olması 5000 yıl sürebiliyor. Geri dönüşümün doğaya en büyük katkısı bu maddelerin doğaya karışmasını önlemek oluyor. Cam, kağıt, metal ve hepsinden önemlisi plastiğin doğaya karışması engellenirken aynı zamanda elektrik tasarrufu da elde ediliyor. Örneğin herhangi bir malzemeyi ele alalım. Hammaddeden üretimi için 100 birim elektrik kullanılması gerekiyorsa, geri dönüşüm ile o malzemenin üretimi için sadece 5 birim elektrik kullanımı yeterli oluyor. Daha az elektrik kullanımı, daha az termik santral anlamına geliyor ve bu sayede doğaya daha az zararlı bileşenler karışıyor.


Geri Dönüşüm Ekonomiye Ne Kazandırır?

Aslında geri dönüşümün ekonomiye kazandırdıklarını tahmin etmek çok zor değil. Kullanılan ürünlerin atılması yerine yeniden değerlendirilmesi hammaddeden elektrik kullanımına kadar her açıdan ciddi bir tasarruf elde edilmesini sağlıyor. Özellikle belediyeler tarafından işletilen tesislerde ciddi bir gelir elde edilebiliyor. Aynı zamanda çeşitli firmaların ambalajlar için ayırdığı giderler de azalıyor. Bu durum tüketicilerin ürünleri az da olsa daha ucuza satın alabilmesini sağlıyor. Elbette hammaddelerin üretim yerlerine ulaşması için ayrılan giderlerin azalıyor olmasını da unutmamak lazım.